Zeneris Projekty zakłada debiut na NewConnect do końca 2021 roku

Zeneris Projekty S.A., dostawca kompleksowych usług z zakresu instalacji fotowoltaicznych i hydroenergetycznych, zbliża się do debiutu na NewConnect. Zarząd GPW podjął uchwałę w sprawie wprowadzenia akcji serii A i B do obrotu na rynku NewConnect. W kwietniu br. spółka przeprowadziła ofertę publiczną akcji o łącznej wartości 3 mln zł. W obszarze operacyjnym, w 2021 roku Zeneris Projekty nawiązała współpracę z firmą LaserTec, dostarczającą rozwiązania z zakresu magazynowania energii oraz podpisała umowy o wartości 7,2 mln zł na zaprojektowanie i wykonanie mocy PV (2,6 MW) oraz 2,2 mln zł w ramach działalności projektowej w sektorze hydrotechniki. Aktualny backlog spółki w obydwu segmentach do końca 2022 roku wynosi blisko 10 mln zł.

Zeneris Projekty to spółka z kilkunastuletnim doświadczeniem w przygotowywaniu, projektowaniu i realizacji inwestycji fotowoltaicznych i hydroenergetycznych w branży OZE. Klientami strategicznymi firmy są przedsiębiorstwa. Oferuje ona kompleksową usługę realizacji inwestycji, w skład której wchodzą: bezpłatny audyt energetyczny, opracowanie koncepcji i projektu, pomoc w uzyskaniu pozwoleń administracyjnych, realizacja i wsparcie w pozyskaniu finansowania. Zeneris Projekty historycznie współpracowała z takimi podmiotami jak Ikea, Volkswagen, Tauron Ciepło, Energa Wytwarzanie, czy miasta Poznań, Wrocław, Gdańsk. Dotychczas firma zrealizowała niemal 300 projektów hydro i fotowoltaicznych.

– Jesteśmy już na ostatniej prostej w drodze do giełdowego debiutu. To dla nas ważny krok, odzwierciedlający dynamiczny rozwój spółki i rozbudowę skali działalności. Zmiany zachodzące w sektorze energetycznym, pozytywnie wpływają na rynek OZE, a w naszej ocenie branża ma przed sobą bardzo dobre perspektywy, zwłaszcza w niektórych obszarach, magazynowanie energii, który stale rozwijamy. Wejście naszej spółki na rynek NewConnect jest strategicznym etapem rozwoju firmy, który wzmocni naszą transparentność wiarygodność i pozycję rynkową w sektorze OZE – mówi Mariusz Kostrzewa, Prezes Zarządu Zeneris Projekty S.A.

W kwietniu b.r. Spółka przeprowadziła emisję akcji, pozyskując zakładaną kwotę 3 mln zł. Środki zgodnie ze wskazanymi wówczas celami emisyjnymi zostały przeznaczone na wzrost skali działalności poprzez realizację kolejnych kontraktów z klientami z sektora przedsiębiorstw, a także rozszerzenie portfolio swoich usług, m.in. o instalacje związane z magazynowaniem energii oraz rozwiązania hybrydowe łączące energię pozyskiwaną z instalacji PV i hydroenergetycznych. Zeneris Projekty część pozyskanego wiosną finansowania przeznaczyło na rozbudowę wewnętrznych kanałów i modeli sprzedaży, a także wprowadzenie nowych kanałów dystrybucji. Rozbudowa oferty skłoniła Spółkę do poszukiwania nowych partnerów biznesowych. Spółka rozpoczęła współpracę m.in. z dostawcą magazynów energii – firmą LaserTec.

– Obecnie prowadzimy rozmowy z kilkudziesięcioma podmiotami o współpracy w obszarze PV. Jej zakres może obejmować m.in. wspólne realizacje zamówień, wg kryterium regionalnego, logistycznego i czasu dotarcia do klienta współpracę przy realizacji pojedynczych zleceń, synergie kompetencji projektowych, wykorzystanie relacji biznesowych – uzupełnia Mariusz Kostrzewa.

Spółka w III kwartale br. wypracowała 3 mln zł przychodów ze sprzedaży (wobec 1,1 mln zł w analogicznym okresie sprzed roku), Zysk EBIT i netto w okresie lipiec – wrzesień br. to 0,2 mln zł (vs 0,1 mln zl r/r). Zeneris Projekty w ciągu 12 mies. istotnie poprawiła wysokość kapitału obrotowego netto: na 30.09.21 wyniósł 3,4 mln zł wobec 0,1 mln zł rok wcześniej. W bieżącym roku firma podpisała 47 umów o łącznej wartości 9,4 mln zł (dotyczące działalności projektowej i PV). Równocześnie Spółka prowadzi rozmowy dot. kolejnych kontraktów.